Answer:
Initial velocity of first cart will be 0.5 m /sec
Explanation:
We have given mass of the cart [tex]m_1=2kg[/tex]
Its collides with other cart of mass [tex]m_2=1kg[/tex]
Let the initial velocity of cart 1 is [tex]v_{1i}[/tex]
As the car 2 is initially at rest so [tex]v_{2i}[/tex] = 0 m/sec
After the collision velocity of first cart is 0.25 m/sec
So [tex]v_{1f}[/tex] = 0.25 m/sec and velocity of second cart is 0.50 m /sec
So [tex]v_{2f}[/tex] = 0.5 m/sec
From conservation of momentum we know that
[tex]m_1v_{1i}+m_2v_{2i}=m_1v_{1f}+m_2v_{2f}[/tex]
[tex]2\times v_{1i}+1\times 0=2\times 0.25+1\times 0.5[/tex]
[tex]v_{1i}[/tex] = 0.5 m /sec
So initial velocity of first cart will be 0.5 m /sec