An electron in a vacuum chamber is fired with a speed of 9800 km/s toward a large, uniformly charged plate 75 cm away. The electron reaches a closest distance of 15 cm before being repelled.

Respuesta :

Answer:

The plate's surface charge density is [tex]-8.056\times10^{-9}\ C/m^2[/tex]

Explanation:

Given that,

Speed = 9800 km/s

Distance d= 75 cm

Distance d' =15 cm

Suppose we determine the plate's surface charge density?

We need to calculate the surface charge density

Using work energy theorem

[tex]W=\Delta K.E[/tex]

[tex]W=\dfrac{1}{2}mv_{f}^2-\dfrac{1}{2}mv_{i}^2[/tex]

Here, final velocity is zero

[tex]W=0-\dfrac{1}{2}mv_{i}^2[/tex]...(I)

We know that,

[tex]W=-Fd[/tex]

[tex]W=-E\times e\times d[/tex]

[tex]W=-\dfrac{\lambda}{2\epsilon_{0}}\times e\times d[/tex]...(II)

From equation (I) and (II)

[tex]-\dfrac{1}{2}mv_{i}^2=-\dfrac{\lambda}{2\epsilon_{0}}\times e\times d[/tex]

Charge is negative for electron

[tex]\lambda=\dfrac{mv^2\epsilon_{0}}{(-e)d}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]\lambda=-\dfrac{9.1\times10^{-31}\times(9800\times10^{3})^2\times8.85\times10^{-12}}{1.6\times10^{-19}\times(75-15)\times10^{-2}}[/tex]

[tex]\lambda=-8.056\times10^{-9}\ C/m^2[/tex]

Hence, The plate's surface charge density is [tex]-8.056\times10^{-9}\ C/m^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS