Respuesta :
Answer:
B. 0.07
Step-by-step explanation:
was correct, have a wonderful day!
Using it's concept, it is found that there is a 0.07 = 7% probability of getting the desired combination.
What is a probability?
A probability is given by the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this problem:
- 5 out of 17 CD's are classic rock.
- Then, without replacing it, 4 out of 16 will be country music CD's.
Hence, the probability is given by:
[tex]p = \frac{5}{17} \times \frac{4}{16} = 0.07[/tex]
0.07 = 7% probability of getting the desired combination.
More can be learned about probabilities at https://brainly.com/question/14398287
#SPJ2