Respuesta :
Answer:
I would consider consider leasing since the present value to be gained from leasing ($216,978,355.60) is greater compared to the present value if the spot rate is considered ($214,676,191.10).
Explanation:
Step 1: Total revenue per year if the demand is met
Total revenue per year=revenue per chair×number of chairs per year
where;
revenue per chair=Rs.20,000
number of chairs per year=4,000 units
replacing;
Total revenue per year=(20,000×4,000)=$80,000,000
Step 2: Determine the net revenue per year for Leasing
Net revenue=total revenue-total cost for leasing
total cost for leasing=cost per chair per square feet×area per chair×number of chairs
where;
cost per chair per square feet=10,000/100=$100
area per chair=10 square feet
number of chairs=4,000
replacing;
total cost for leasing=100×10×4,000=$4,000,000
Net revenue=80,000,000-4,000,000=76,000,000 per year
Step 3: Determine the present value of the net revenue per year for Leasing
Year Future cash flow Present cash flow Amount
1 76,000,000 76,000,000/{(1+0.15)^1} 66,086,956.52
2 76,000,000 76,000,000/{(1+0.15)^2} 57,466,918.71
3 76,000,000 76,000,000/{(1+0.15)^3} 49,971,233.66
4 76,000,000 76,000,000/{(1+0.15)^4} 43,453,246.67
Total present value of the future net revenue for leasing=(66,086,956.52+57,466,918.71+49,971,233.66+43,453,246.67)=
$216,978,355.60
Step 4: Determine the present value for the cost for spot Market rate
Since the spot market rate is paid once;
Total cost=(15,000/100)×10×4,000=$6,000,000
Total cost in four years=6,000,000×4=$24,000,000
Present value of spot rate cost=24,000,000/{(1+0.15)^4}=$13,722,077.89
Step 4: Determine the present value of the revenue per year
Year Future cash flow Present cash flow Amount
1 80,000,000 80,000,000/{(1+0.15)^1} 69,565,217.39
2 80,000,000 80,000,000/{(1+0.15)^2} 60,491,493.38
3 80,000,000 80,000,000/{(1+0.15)^3} 52,601,298.59
4 80,000,000 80,000,000/{(1+0.15)^4} 45,740,259.65
Present value of Total revenue=69,565,217.39+60,491,493.38+52,601,298.59+45,740,259.65=
$228,398,269
Step 5: Determine the present value of the net revenue per year for sport rate
Net present value=(228,398,269-13,722,077.89)=$214,676,191.10
I would consider consider leasing since the present value to be gained from leasing ($216,978,355.60) is greater compared to the present value if the spot rate is considered ($214,676,191.10).