Respuesta :

AL2006

Density = mass/volume

Density = 340.6kg / 214 cm^3

Density = 1.592 kg/ cm^3

Density = 1,592 gram/cm^3

That's about 70 TIMES the density of the most dense natural element (Osmium). This is one verrrry interesting rock !

The density will be "1592 g/cm³".

According to the question,

  • Mass, m = 340.6 kg
  • Volume, V = 214 cm³

We know the formula,

→ [tex]Density = \frac{Mass}{Volume}[/tex]

By substituting the values, we get

                 [tex]= \frac{340.6}{214}[/tex]

                 [tex]= 1.592 \ kg/cm^3[/tex]

or,

                 [tex]= 1592 \ g/cm^3[/tex]

Thus the response above is correct.

Learn more about density here:

https://brainly.com/question/3251575

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico