Respuesta :

Answer: 1.76 s

Explanation:

We have the following data:

[tex]m=3.4 kg+79 kg=82.4 kg[/tex] is the total mass of the bike and the rider

[tex]V_{o}=18.6 m/s[/tex] is the initial velocity

[tex]F=867 N[/tex] is the force applied to the brakes

Firstly, we will find the acceleration [tex]a[/tex] with the following equation:

[tex]F=m.a[/tex] (1)

Isolating [tex]a[/tex]:

[tex]a=\frac{F}{m}[/tex] (2)

[tex]a=\frac{867 N}{82.4 kg}[/tex] (3)

[tex]a=10.52 m/s^{2}[/tex] (4) This is the magnitude of the acceleration, however, since the final velocity is 0 m/s, this means the direction is negative

Hence:

[tex]a=-10.52 m/s^{2}[/tex] (5)

On the other hand, with the following equation we can find the time [tex]t[/tex]:

[tex]V=V_{o}+at[/tex] (6)

Where:

[tex]V=0 m/s[/tex] is the final velocity (the bike stops)

Isolating [tex]t[/tex]:

[tex]t=-\frac{V_{o}}{a}[/tex] (7)

[tex]t=-\frac{18.6 m/s}{-10.52 m/s^{2}}[/tex] (8)

Finally:

[tex]t=1.76 s[/tex] This iste time it takes to the bike to stop

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico