Answer:
Radius of the larger circle is approximately 4.52 m.
Step-by-step explanation:
Given:
Sum of area of 2 circle = 80 sq. m
Let the radius of smaller circle be 'r'.
Then Given:
one of them is twice as long as the other.
radius of the Larger circle = [tex]2r[/tex]
we need to find the radius of the larger circle.
Solution:
Now we know that;
Area of the circle is π times square of the radius.
framing in equation form we get;
Area of the smaller circle = [tex]\pi r^2[/tex]
Area of larger circle = [tex]\pi (2r)^2 =\pi4r^2[/tex]
Now given:
Area of the smaller circle + Area of the larger circle = 80
Substituting the values we get;
[tex]\pi r^2+\pi 4r^2=80\\\\5\pi r^2 = 80[/tex]
Now Dividing both side by 5π we get;
[tex]\frac{5\pi r^2}{5\pi}=\frac{80}{5\pi}\\\\r^2 = 5.09[/tex]
Taking square root on both side we get;
[tex]\sqrt{r^2} =\sqrt{5.09}\\ \\r = \sqrt{5.09}\\\\r =2.26 \ m[/tex]
Now radius of larger circle = [tex]2x =2\times 2.26 = 4.52\ m[/tex]
Hence Radius of the larger circle is approximately 4.52 m.