Respuesta :

The work done is 2026 J

Explanation:

First of all, we calculate the distance covered by the body; since the motion is uniformly accelerated, we can use the suvat equation:

[tex]s=ut+\frac{1}{2}at^2[/tex]

where

u = 0 is the initial speed

[tex]a=0.1 m/s^2[/tex] is the acceleration

t = 45 s is the time

s is the distance covered

Substituting,

[tex]s=0+\frac{1}{2}(0.1)(45)^2=101.3 m[/tex]

Now we can find the work done by the force, which is given by

[tex]W=Fs[/tex]

where

F = 20 N is the force applied

s = 101.3 m is the displacement of the object

Substituting,

[tex]W=(20)(101.3)=2026 J[/tex]

Learn more about work:

brainly.com/question/6763771

brainly.com/question/6443626

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico