Answer: [tex]29.64 \°[/tex]
Explanation:
The expression to calculate the angle [tex]\theta[/tex] of an ideally banked curve in which friciton is not needed is:
[tex]\theta=tan^{-1}(\frac{V^{2}}{r.g})[/tex]
Where:
[tex]V=16.7 m/s[/tex] is the car's velocity
[tex]r.=50 m[/tex] is the radius of the curve
[tex]g=9.8 m/s^{2}[/tex] is the acceleration due gravity
As you may see, this angle does not depend on the mass of the car.
Solving with the given values:
[tex]\theta=tan^{-1}(\frac{(16.7 m/s)^{2}}{(50 m)(9.8 m/s^{2})})[/tex]
Finally:
[tex]\theta=29.64 \°[/tex]