The cost of one granola bar is $0.60 and cost of one apple is $0.35
Step-by-step explanation:
Let,
Cost of one granola bar = x
Cost of one apple = y
According to given statement;
4x+y=2.75 Eqn 1
2x+3y=2.25 Eqn 2
Multiplying Eqn 2 by 2
[tex]2(2x+3y=2.25)\\4x+6y=4.50\ \ \ Eqn\ 3[/tex]
Subtracting Eqn 1 from Eqn 3
[tex](4x+6y)-(4x+y)=4.50-2.75\\4x+6y-4x-y=1.75\\5y=1.75[/tex]
Dividing both sides by 5
[tex]\frac{5y}{5}=\frac{1.75}{5}\\y=0.35[/tex]
Putting y=0.35 in Eqn 2
[tex]4x+0.35=2.75\\4x=2.75-0.35\\4x=2.40[/tex]
Dividing both sides by 4
[tex]\frac{4x}{4}=\frac{2.4}{4}\\x=0.60[/tex]
The cost of one granola bar is $0.60 and cost of one apple is $0.35
Keywords: linear equation, elimination method
Learn more about elimination method at:
#LearnwithBrainly