Georgia pay $2.75 for four granola bars and one apple. Addison paid $2.25 for two granola bars and three apples find a cost of one granola bar in the cost of one apple.

Respuesta :

The cost of one granola bar is $0.60 and cost of one apple is $0.35

Step-by-step explanation:

Let,

Cost of one granola bar = x

Cost of one apple = y

According to given statement;

4x+y=2.75     Eqn 1

2x+3y=2.25   Eqn 2

Multiplying Eqn 2 by 2

[tex]2(2x+3y=2.25)\\4x+6y=4.50\ \ \ Eqn\ 3[/tex]

Subtracting Eqn 1 from Eqn 3

[tex](4x+6y)-(4x+y)=4.50-2.75\\4x+6y-4x-y=1.75\\5y=1.75[/tex]

Dividing both sides by 5

[tex]\frac{5y}{5}=\frac{1.75}{5}\\y=0.35[/tex]

Putting y=0.35 in Eqn 2

[tex]4x+0.35=2.75\\4x=2.75-0.35\\4x=2.40[/tex]

Dividing both sides by 4

[tex]\frac{4x}{4}=\frac{2.4}{4}\\x=0.60[/tex]

The cost of one granola bar is $0.60 and cost of one apple is $0.35

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/9196410
  • brainly.com/question/9178881

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE