a 2 kg body is initally traveling at a velocity of 40m/s east. if a constant force of 10n dueeast is applied to the body for 5 secvonds, the final speed of the body is_______.

Respuesta :

Answer:

The final speed of the body is 65 m/s

Explanation:

Speed: This can be defined as the time rate of change of distance of a body.

Speed is a scalar quantity, The S.I unit of speed is m/s

From the question,

F = ma................... Equation 1

a = F/m................. Equation 2

Where a = acceleration, F = force, m = mass of the body.

v = u + at .............. Equation 3

v = final velocity, u = initial velocity, a = acceleration, t = time.

Given: F = 10 N, m = 2 kg.

Substituting into equation 2

a = 10/2

a = 5 m/s²

Also given: t = 5 seconds, u = 40 m/s

Also substituting into equation 3,

v = 40 + 5(5)

v = 40 + 25

v = 65 m/s

Thus the final speed of the body is 65 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico