Respuesta :

Answer:

$60

Step-by-step explanation:

Divide $32 by 8 (= $4), then multiply that ($4) by 15, and the answer is $60.

Hope this helps :)

Hello there!

How much does 15 CDs cost at this store? ----> $60

To solve: find unit rate multiply unit rate by number asked to find.

$32 CDs ÷ 8 bought = $4 a CD.

$4 a CD x 15 CDs = $60 for 15 CDs.

I hope this helps! :)