1. A student bought two juice pouches for $1.25 each and 3 bags of chips. Write and solve an equation to determine the cost of chips, c.

variable: ___________
equation: __________


solution: ____________

Respuesta :

Question:

A student bought two juice pouches for $1.25 each and 3 bags of chips. The total cost was $5.05 .write and solve an equation to determine the cost of a bag of chips,c

Answer:

variable : c (cost of 1 bag of chips )

equation: 2.5 + 3c = 5.05

solution: cost of 1 bag of chips = $ 0.85 and cost of 3 bags of chips = $ 2.55

Solution:

Given that, student bought two juice pouches for $1.25 each and 3 bags of chips

Let "c" be the price of 1 bags of chips

cost of 1 juice pouches = $ 1.25

Total cost = $ 5.05

Therefore, we frame a equation as:

two juice pouches x cost of 1 juice pouches + 3 bags of chips x price of 1 bags of chips = 5.05

[tex]2 \times 1.25 +3\times c = 5.05[/tex]

Solve the above equation for "c"

[tex]2.5 + 3c = 5.05\\\\3c = 5.05 - 2.5\\\\3c = 2.55\\\\c = 0.85[/tex]

Thus cost of 1 bag of chips = $ 0.85

Thus, cost of 3 bags of chips = $ 0.85 x 3 = $ 2.55

ACCESS MORE