Answer:
a.
* Total product cost: $36,450
* The average cost per unit of the inventory produced in 2018: $8.10
b.
Cost of goods sold that would appear on the 2018 income statement: $28,755
c.
The ending inventory balance that would appear on the December 31, 2018, balance sheet: $7,695.
Explanation:
a.
* Total product cost is equal to the costs incurred in the production process which including the following items:
+ Depreciation expenses of manufacturing equipment in 2018 which is calculated as: (27,000 - 3,000)/3 = $8,000;
+ Wages to production personal which is given at $15,800;
+ Raw Material which is given at $12,650.
=> Total product cost = 8,000 + 15,800 + 12,650 = $36,450
* The average cost per unit of the inventory produced in 2018: Product cost/ Unit started and completed in 2018 = 36,450/4,500 = $8.10
b.
The amount of cost of good sold in 2018 = Units sold in 2018 * Average cost per unit of the inventory produced in 2018 = 3,550 * 8.10 = $28,755.
c.
The ending inventory as at December 31st 2018 = Average cost per unit of the inventory produced in 2018 * Ending inventory units = Average cost per unit of the inventory produced in 2018 * ( Units started and completed in 2018 - Units sold in 2018) = 8.10 * (4,500 - 3,550) = $7,695.