Answer:
$12
Step-by-step explanation:
The best way to do this is with a simple ratio. If you pay $3 for one meter, then for 4 meters, you’d pay $12. You BOUGHT 4 times more cord, which means you’d PAY 4 times more. Thus, 3 x 4 = 12!
Or with ratios:
1 meter : $3
multiplying both sides by 4
4 meters : $12