Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $200,000 and incurred direct labor cost of $120,000. Overhead totaled $325,000 for the month. Information on inventories was as follows:

September 1 September 30
Materials $120,000 $130,000
Work in process 80,000 90,000
Finished goods 70,000 65,000

Required:
1. What was the cost of direct materials used in September
2. What was the total manufacturing cost in September?
3. What was the cost of goods manufactured for September?

Respuesta :

Answer:

(a) $190,000

(b) $635,000

(c) $625,000

Explanation:

(a) Cost of material Consumed:

= Opening Stock of material + Purchases - Closing Material

= $1,20,000 + $200,000 - $130,000

= $190,000

(b) Total Manufacturing cost:

= Direct Material + Direct labor + Overhead

= $190,000 + $120,000 + $325,000

= $635,000

(c) Cost of goods manufactured:

= Total Manufacturing cost + Work in progress Beginning -  Work in progress End

= $635,000 + 80,000 - 90,000

= $625,000

ACCESS MORE