Respuesta :
Answer:
10 classes
Step-by-step explanation:
Ok, so to solve this we have to make two different equations. we can say 60x = y, or $60 per month, and 6a = b, or $6 per walk in. Since we want the options to end up costing the same, we can say that y = b. With substitution, we get that 60x, (60 per month) = 6a (6 per drop in). The question says we have 1 month, so x = 1. This means we have 60 = 6a, and a = 10 (10 classes).
Answer:
210 is the answer
Step-by-step explanation:
So if you want to find the total cost (c) for a certain number of months (m) and it costs $35 per month, you just need to multiply the number of months by the cost per month. So
35m=c
If you want to see the units cancel
($35/month)(months)=$
The months will cancel out, and you will be left with total dollars.
Not sure about the second part of your question, but if you wanted to figure out how much it would cost to be a member for 6 months, you would just plug in 6 for m.
35(6)=c
c=210
So $210