Respuesta :

Hello there!

total cost ÷ cost per gallon = gallons bought

So: $31.84 total spent ÷ $1.99 per gallon = 16 gallons bought.

This means 16 is your final answer. I hope this helps and have a great rest of your day!

Hello there!

total cost ÷ cost per gallon = gallons bought

So: $31.84 total spent ÷ $1.99 per gallon = 16 gallons bought.

This means 16 is your final answer. I hope this helps and have a great rest of your day!Answer:

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE