A gallon of milks sells for $3.18 and a quart of milk sells for $0.76. Which item has the better unit price? Justify your answer using two different methods.

Respuesta :

Answer:

[tex]Second\ price\ that\ is\ 1\ quart\ milk=\$0.76\ has\ better\ unit\ price[/tex]

Step-by-step explanation:

Use gallon unit:

First Price:

[tex]1\ gallon\ milk=\$3.18\\\\[/tex]

Second Price:

[tex]4\ quart=1\ gallon\\\\1\ quart\milk=\$0.76\\\\4\ quart\ milk=4\times 0.76=\$3.04\\\\\Rightarrow 1\ gallon\ milk=\$3.04[/tex]

[tex]1\ gallon\ at\ first\ price\ is\ greater\ than\ the\ rate\ of\ 1\ gallon\ at\ second\ price\\\\Hence\ 1\ quart=\$0.76\ has\ the\ better\ unit\ price.[/tex]

Second Method: Use Quart Unit:

First Price:

[tex]1\ gallon=4\ quart\\\\1\ gallon\ milk=\$3.18\\\\4\ quart\ milk=\$3.18\\\\1\ quart\ milk=\frac{3.18}{4}=\$0.795[/tex]

Second Price:

[tex]1\ quart\ milk=\$0.76[/tex]

[tex]Second\ price\ that\ is\ 1\ quart\ milk=\$0.76\ has\ better\ unit\ price[/tex]