Answer:
The right answer is option (A).
Explanation:
According to the scenario, given data is :
Time required for one unit = 12 Min
Payment for job = $12.75 / Hour
So, payment for job per minute = $12.75 / 60 = $0.2125 / minute
Hence, Rate per piece = rate/minute × time required for one unit
= $0.2125 × 12
= $2.55
Hence the most appropriate answer is option (A).