Luke can buy bottles of water in packages of 6 for $15.24 or in packages of 4 for $11.16. How much money does he save by buying 48 bottles of water at the better price?

Respuesta :

Answer:

[tex]6\ for\ \$15.24\ is\ better\ price\\\\Total\ saving=\$12[/tex]

Step-by-step explanation:

Cost at the rate 6 for $15.24:

Cost of [tex]6[/tex] bottles[tex]=\$15.24[/tex]

Cost of [tex]1[/tex] bottle[tex]=\$\frac{15.24}{6}[/tex]

Cost of [tex]48[/tex] bottles[tex]=\frac{15.24}{6}\times 48=15.24\times 8=\$121.92[/tex]

Cost at the rate 4 for $11.16:

Cost of [tex]4[/tex] bottles[tex]=\$11.16[/tex]

Cost of [tex]1[/tex] bottle[tex]=\frac{11.16}{4}[/tex]

Cost of [tex]48[/tex] bottles[tex]=\frac{11.16}{4}\times 48=11.16\times 12=\$133.92[/tex]

Hence [tex]6\ bottles\ for\ 15.24[/tex] is less expensive.

Total saving[tex]=133.92-121.92=\$12[/tex]

ACCESS MORE