Answer:
See explanation
Step-by-step explanation:
Large bag:
You can buy a 32-pound bag of flour for $9, then 1 pound costs
[tex]\$9\div 32=\$0.28125\approx \$0.28[/tex]
Small bag:
You can buy a 1-pound bag for $0.45.
Compare:
[tex]0.28<0.45,[/tex]
the large bag price is less than the small bag price.
Mistake:
Student apllied incorrect division: instead of dividing the price by the number of pounds, he divided the number of pounds by the price (this gives him the amount of pounds per one dollar)