Answer:
[tex]P(12<X<20)=P(\frac{12-\mu}{\sigma}<\frac{X-\mu}{\sigma}<\frac{20-\mu}{\sigma})=P(\frac{12-16}{4}<Z<\frac{20-16}{4})=P(-1<Z<1)[/tex]
And we can find this probability on this way:
[tex]P(-1<Z<1)=P(Z<1)-P(Z<-1) =0.84113-0.15865 =0.6827 [/tex]
We expect around 68.27% between the two scores provided.
Step-by-step explanation:
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The Z-score is "a numerical measurement used in statistics of a value's relationship to the mean (average) of a group of values, measured in terms of standard deviations from the mean".
Solution to the problem
Let X the random variable that represent the scores of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
[tex]X \sim N(16,4)[/tex]
Where [tex]\mu=16[/tex] and [tex]\sigma=4[/tex]
We are interested on this probability
[tex]P(12<X<20)[/tex]
And the best way to solve this problem is using the normal standard distribution and the z score given by:
[tex]z=\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
If we apply this formula to our probability we got this:
[tex]P(12<X<20)=P(\frac{12-\mu}{\sigma}<\frac{X-\mu}{\sigma}<\frac{20-\mu}{\sigma})=P(\frac{12-16}{4}<Z<\frac{20-16}{4})=P(-1<Z<1)[/tex]
And we can find this probability on this way:
[tex]P(-1<Z<1)=P(Z<1)-P(Z<-1) =0.84113-0.15865 =0.6827 [/tex]
We expect around 68.27% between the two scores provided.