0: Kellie bought 8 towels and spent $39.60. Each towel costs the same amount. Part A ​Use the drop-down menus to create an equation that can be used to determine t, the price, in dollars, of 1 towel. ​t = ​ Part B ​What is the price, in dollars, of 1 towel? ​Enter your answer in the box. ​ ​ $ ​​

Respuesta :

Answer:

A) The equation that can be used to determine price of each towel is [tex]t =\$ \ \frac{39.60}{8}[/tex].

B) Price of each towel is $4.95.

Step-by-step explanation:

Given:

Number of towels = 8

Money spent on towels = $39.60

We need to find;

a) The equation that can be used to determine price of each towel.

b) Price of each towels.

Solution:

Let the Price of each towels be 't'.

Now to find the Price of each towel we will divide Money spent on towels from Number of towels.

framing in equation form we get;

[tex]t =\$ \ \frac{39.60}{8}[/tex]

Hence The equation that can be used to determine price of each towel is [tex]t =\$ \ \frac{39.60}{8}[/tex].

On solving the above equation we get;

[tex]t =\$ \ \frac{39.60}{8}[/tex]

[tex]t =\$4.95[/tex]

Hence Price of each towel is $4.95.