contestada

deshawn and willie are selling flower bulbs for a school fundraiser. customers can buy packages of tulip bulbs and bags of daffodil bulbs. deshawn sold 3 packages of tulip bulbs and 7 bags of daffodil bulbs for a total of $127. willie sold 12 packages of tulip bulbs and 14 bags of daffodil bulbs for a total of $284. find the cost each of one package of tulips bulbs and one bag of daffodil bulbs.

Respuesta :

Answer:

Cost of one package of tulips bulbs: [tex]\$5[/tex]

Cost of one bag of daffodil bulbs: [tex]\$16[/tex]

Step-by-step explanation:

Let be "t" the cost in dollars of  one package of tulips bulbs and "d"  the cost in dollars of one package of bag of daffodil bulbs.

Set up a System of equations:

[tex]\left \{ {{3t+7d=127} \atop {12t+14d=284}} \right.[/tex]

You can use the Elmination Method to solve the system of equations:

1. Multiply the first equation by -2.

2. Add the equations.

3. Solve for "t".

Then:

[tex]\left \{ {{-6t-14d=-254} \atop {12t+14d=284}} \right.\\........................\\6t=30\\\\t=\frac{30}{6}\\\\t=5[/tex]

 4. Substitute the value of "t" into any original equation and solve for "d":

[tex]3(5)+7d=127\\\\7d=112\\\\d=\frac{112}{7}\\\\d=16[/tex]

ACCESS MORE