Trent ordered sandwiches for his friends. The veggie sandwiches cost $4 apiece and the meat sandwiches cost $5 apiece. Trent ordered 5 sandwiches and paid $22. How many of each type of sandwich did he order?
![Trent ordered sandwiches for his friends The veggie sandwiches cost 4 apiece and the meat sandwiches cost 5 apiece Trent ordered 5 sandwiches and paid 22 How ma class=](https://us-static.z-dn.net/files/d3a/d933fec5c64eaab52b3777fc1a5f228f.png)
Trent ordered 3 veggie sandwiches and 2 meat sandwiches.
Step-by-step explanation:
Given,
Total sandwiches ordered = 5
Total amount spent = $22
Cost of one veggie sandwich = $4
Cost of one meat sandwich = $5
Let,
x be the number of veggie sandwiches
y be the number of meat sandwiches
According to given statement;
x+y=5 Eqn 1
4x+5y=22 Eqn 2
Multiplying Eqn 1 by 4
[tex]4(x+y=5)\\4x+4y=20\ \ \ Eqn\ 3[/tex]
Subtracting Eqn 3 from Eqn 2
[tex](4x+5y)-(4x+4y)=22-20\\4x+5y-4x-4y=2\\y=2[/tex]
Putting y=2 in Eqn 1
[tex]x+2=5\\x=5-2\\x=3[/tex]
Trent ordered 3 veggie sandwiches and 2 meat sandwiches.
Keywords: linear equation, elimination method
Learn more about elimination method at:
#LearnwithBrainly