Respuesta :
The correct size Winnie should by for the dog food is the one with 20 pounds. She can save a few dollars per week. She can store the extra 10 pounds for the next week. The amount of dollars she can save is around 2 dollars.
Let's count how expensive is one pound of dog food for all size bags:
1. For 4.2 pounds bag that costs $4.99:
[tex] \dfrac{\$4.99}{4.2}\approx \$1.18809 [/tex].
2. For 8.5 pounds bag that costs $9.27:
[tex] \dfrac{\$9.27}{8.5}\approx \$1.09058 [/tex].
3. For 12 pounds bag that costs $11.04:
[tex] \dfrac{\$11.04}{12}=\$0.92 [/tex].
4. For 20 pounds bag that costs $18.99:
[tex] \dfrac{\$18.99}{20}=\$0.9495 [/tex].
As you can see the most cheapest dog food will be buying 12 pounds bag of dog food.