nadia bought 4.3 pounds of ham on tuesday and 1.7 pounds of ham on wednesday.she spent a total of 41.94.what was the price of ham per pound

Respuesta :

Kav108
$6.99 per pound. Because when you add up the total pounds she bought you have to divide it by the total amount of money spent to find the unit rate. So 4.3+1.7=6 and 41.96÷6=6.99

Answer:

B) $6.99

Step-by-step explanation:

Ver imagen Antigratified