The coffee shop is having a special where 2 pounds of coffee cost four dollars. Assume that the total cost in dollars y varies directly with the number of pounds of coffee x. This can be represented by y=2x. How much will 2.5 pounds of coffee cost

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

If 2 pounds costs $4, then 1 pound costs $2.  That's why the equation is y = 2x and x is the number of pounds you buy.  If you buy 2.5 pounds, then the cost is y = 2(2.5) so

y = $5

ACCESS MORE

Otras preguntas