Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Describe the effects of the Great Awakening?
Which economic indicator measures inactivity rather than activity ? A. Corporate Profits B. Unemployment Rate
Kevin Patel is a waiter at a local restaurant. He is paid $429 semimonthly. What is his annual salary?
In the exerpt, \"Casabianca,\" why doesn't the boy's father tell him to leave? . . . A.. The father needs the boy to help him put out the fire.. . . B.. The f
Explain how and why globes differ from maps.
Read the excerpt below from the poem “miss rosie” by Lucille Clifton and answer the question that follows. when I watch you wrapped up like garbage sitting, sur
What man is commonly referred to as "the Liberator" in South America?
I need help with number 2 and 4 Someone please help
what is 453 divided by 6 and what is 147 divided by 8 and what is 118 divided by 7 and what is 622 divided by 4. plz show the work
a person who is free from illness , has a desire to try new things, and high self esteem?