Answer:
(i) 208 cm from the pivot
(ii) Move further from the pivot
Explanation:
(i) Sum of the moments about the pivot of the seesaw is zero.
∑τ = Iα
(50 kg) (10 N/kg) (2.5 m) + (60 kg) (10 N/kg) x = 0
1250 Nm + 600 N x = 0
x = -2.08 m
Kenny should sit 208 cm on the other side of the pivot.
(ii) To increase the torque, Kenny should move away from the pivot.