What horizontally-applied force will accelerate a crate of mass 400 kg at 1 meter per second per second across a factory floor against a friction force of half its weight?

Respuesta :

Answer:

The horizontally applied force = 2360 N

Explanation:

Force: Force can be defined as the product of mass and acceleration. the S.I unit of force is Newton (N)

Fh = Fr + ma......... Equation 1

Where Fh = horizontally applied force, Fr = friction force, m = mass of the crate, a = acceleration of the crate.

Given: m = 400 kg, a = 1 m/s²

Fr = 1/2 W, W = mg  ⇒W = 400×9.8 = 3920 N

∴Fr = 1/2(3920), Fr = 1960 N

Substituting these values into equation 1

Fh = 1960 + 400×1

Fh = 1960 + 400

Fh = 2360 N

Therefore the horizontally applied force = 2360 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS