Answer:
Correct option is (A)
Explanation:
Given:
Percentage change in price = 10%
Decrease in quantity demanded in terms of percentage = -15%
Price elasticity of demand measures the proportional change in quantity demanded due to proportional change in price. It is given by the following formula:
Price elasticity of demand = % change in quantity demanded / % change in price.
= -15% / 10%
= -1.5
A negative coefficient of price elasticity goes with the law of demand that states that increase in prices lead to decrease in quantity demanded.