contestada

A snowmobile has a mass of 540 kg. A constant force acts on it for 41 seconds. The snowmobile’s initial velocity is 9 m/s and final velocity is 34 m/s. What force is applied to the snowmobile during this time?

Respuesta :

Answer:

F = 329.27 N

Explanation:

given,

mass of snowmobile = 540 Kg

time = 41 s

intial velocity = 9 m/s

final velocity = 34 m/s

Force = ?

Force is equal to change in momentum per unit time

[tex]F = \dfrac{dp}{dt}[/tex]

[tex]F = \dfrac{m(v_f-v_i)}{t}[/tex]

[tex]F = \dfrac{540(34-9)}{41}[/tex]

[tex]F = \dfrac{540\times 25}{41}[/tex]

    F = 329.27 N

Force applied to the snowmobile is equal to F = 329.27 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS