Answer:2.17 rad/s
Explanation:
Given
Each wheel has moment of inertia [tex]I=0.76 kg-m^2[/tex]
Linear speed speed [tex]v=15 m/s[/tex]
angular speed of tire [tex]\omega =50 rad/s[/tex]
moment of inertia of motorcycle [tex]I_2=35 kg-m^2[/tex]
Initial moment of inertia [tex]I_1=2\times 0.76=1.52 kg-m^2[/tex]
Due to absence of external Torque we can Conserve Angular Moment of inertia
[tex]l_1\omega _1=I_2\cdot \omega _2[/tex]
[tex]2\times 0.76\times 50=35\times \omega _2[/tex]
[tex]\omega _2=2.17\ rad/s[/tex]