Answer:
50 N
Explanation:
given,
mass of ball = 1 Kg
initial velocity = 3 m/s
final velocity = 2 m/s
time = 0.10 s
impulse = change in momentum
I = m ( v - u)
I = 1( 2 -(-3))
I = 5 kg.m/s
Force is equal to impulse per unit time
average force = [tex]\dfrac{I}{t}[/tex]
= [tex]\dfrac{5}{0.1}[/tex]
= 50 N
Average force on the floor will be equal to 50 N