Answer:11.2 m
Step-by-step explanation:
Given
Force Applied [tex]F=120 N[/tex]
inclination [tex]\theta =35^{\circ}[/tex]
Force has two components here i.e. [tex]F\cos \theta [/tex] and [tex]F\sin \theta [/tex]
[tex]F\cos \theta [/tex] will will do work
Work done is given by force time displacement
[tex]W=120\cdot \cos 35\times s[/tex]
[tex]1100=120\times \cos 35\times s[/tex]
[tex]s=11.19\approx 11.2 m[/tex]