Answer:
.[D] Sue must invest approximately $800,000 per person
Explanation:
Sue requires $ 2000 supplemental monthly income, per person
Interest rate 3 % per year
Requires income per year = $ 2000 x 12 = $24,000
$ 24000, represents 3 % of investments required
i.e. 3/100 %= $ 24,000 per person
0.03% =$24,000
100 % investment =24000/0.03
=$ 800,000.00