airplane in flight has a pressure difference between the lower and upper wing surface; this provides an upward force that balances the weight of the plane. If a plane has a wing area of 167 m 2 and a fully loaded mass of 77000 kg, what pressure difference is required to keep the plane aloft?

Respuesta :

Answer:

4523.17365 Pa

Explanation:

m = Mass of plane = 77000 kg

F = Force = Weight = [tex]mg[/tex]

g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

A = Total area of wings = 167 m²

The pressure difference would be

[tex]\Delta P=\dfrac{F}{A}\\\Rightarrow \Delta P=\dfrac{77000\times 9.81}{167}\\\Rightarrow \Delta P=4523.17365\ Pa[/tex]

The pressure difference required to keep the plane aloft is 4523.17365 Pa

ACCESS MORE
EDU ACCESS