Answer:
(a) 3.2
(b) 10 minutes
(c) 0.8
Explanation:
Mean number of customer in service:
= Arrival rate ÷ service rate
= 24 in 60 min ÷ 30 in 60 min
= 24 ÷ 30
= 0.8
a) Average number of people in line:
= (Mean number of customer in service × arrival rate) ÷ (Service rate - arrival rate)
= 0.8 × (24 ÷ 6 )
= 3.2
b) Average time spend at the ticket office is = 10 minutes
c) Proportion of time server is busy:
= Arrival rate ÷ service rate
= (24 in 60 min ÷ 30 in 60 min)
= 24 ÷ 30
= 0.8