Answer:
a. 2643
b. 1321
c. 5524.77
d. 55.25
e. $8,156,074.321
Explanation:
Data provided in the question:
Production = 292,000
Daily demand, d = 400
Annual demand, D = 400 × 365 = 146,000
Production rate, P = 292000 ÷ 365 =800
set-up cost, Cs = $100
Holding cost, Ch = $55.75 × 15% = $8.3625
Now,
a) Economic production quantity, EPQ = [tex]\sqrt{\frac{2\times D\times Cs}{Ch}\times(\frac{p}{(p-d)})}[/tex]
Or
= [tex]\sqrt{\frac{2\times 146,000\times 100}{8.3625}\times(\frac{800}{(800-400)})}[/tex]
= 2642.64 ≈ 2643
b. Maximum inventory level that the company is capable of having on hand, [tex]I_{max}[/tex]
= EPQ × [ 1 - (d ÷ p) ]
= 2642.64 × [ 1 - (400 ÷ 800) ]
= 1321.32 ≈ 1321
c. Cost of managing the inventory
= [tex]Ch\times(\frac{I_{max}}{2})[/tex]
= 8.3625 × [ 1321.32 ÷ 2 ]
= 5524.77
d. Number of setups
= [ Annual demand ] ÷ EPQ
= 146,000 ÷ 2642.64
= 55.25
e. Total cost including the unit cost
= Setup cost + Holding cost + Unit cost
= ( [ 146000 ÷ 2642.64 ] × 100 ) + ( [ 2642.64 ÷ 2 ] × 8.3625 ) + ( 146000× 55.75 )
= $8,156,074.321