Answer:
$99.78; $39.76
Explanation:
Assembly:
Manufacturing overhead costs = $1,257,300
Direct labor hours = 12,600 DLH
Machine hours = 6,600
Departmental Overhead rate for Assembly:
= Estimated Overhead Cost ÷ Estimated Direct labor hours
= $1,257,300 ÷ 12,600
= $99.78
Finishing:
Manufacturing overhead costs = $660,000
Direct labor hours = 20,600 DLH
Machine hours = 16,600
Departmental Overhead rate for Finishing:
= Estimated Overhead Cost ÷ Estimated Machine hours
= $660,000 ÷ 16,600
= $39.76