Answer:
Current in the circuit will be 0.024 A
Explanation:
We have given battery voltage v = 6 volt
Resistance R = 220 ohm
Diode potential [tex]v_d[/tex] = 0.7 volt
So voltage across the resistance = 6 - 0.7 = 5.3 volt
Current is given by [tex]current=\frac{voltage}{reistance}=\frac{5.3}{220}=0.024A[/tex]
So current in the circuit will be 0.024 A