Respuesta :
Answer:
1. Standard labour hours allowed
= 0.04 hour x 115,000 units = 4,600 hours
2. Standard variable overhead cost allowed
= 4,600 hours x $2.80 = $12,880
3. Variable overhead spending variance
= ( Standard rate x Actual hours) - Actual variable overhead cost
= ($2.80 x 3,800 hours) - $10,450
= $190(F)
4. Variable overhead rate variance
= (Standard rate - Actual rate) x Actual hours worked
= ($2.80 - $2.75) x 3,800 hours
= $190(F)
Variable overhead efficiency variance
= (Standard hours - Actual hours) x Standard rate
= (4,600 - 3,800) x $2.80
= $2240(F) ��
Explanation:
The standard labour hours allowed is calculated by multiplying the standard hours allowed per unit by the number of items shipped.
The standard variable overhead cost allowed is the product of standard hours and standard rate.
Variable overhead spending variance is the difference the budgeted variable overhead and actual variable overhead cost. Budgeted variable overhead cost is the product of standard variable overhead rate and actual hours.
Variable overhead efficiency variance is the difference between standard hours and actual hours multiplied by standard variable overhead rate.
Variable overhead rate variance is the difference between standard rate and actual rate multiplied by actual hours worked.
The standard labor-hours allowed (SH) by Logistics Solutions to ship 115,000 items to customers is equal to 4,600 hours.
How to calculate the standard labor-hours?
The standard labor-hours allowed (SH) by Logistics Solutions to ship 115,000 items to customers would be calculated by multiplying the number of items by direct labor-hour and this is given by:
SH = 115,000 × 0.04
SH = 4,600 hours.
How to calculate the standard variable overhead cost?
The standard variable overhead cost allowed to ship 115,000 items to customers is given by:
SH × SR = 4,600 × 2.80
SH × SR = $12,880.
How to calculate the variable overhead spending variance.
The variable overhead spending variance would be calculated as follows:
Variable overhead spending variance = (Standard rate × Actual hours)- Actual variable overhead cost
Variable overhead spending variance = (2.80 × 3800) - 10,450
Variable overhead spending variance = 10,640 - 10,450
Variable overhead spending variance = $190 F.
How to calculate the variable overhead rate variance.
Variable overhead rate variance = (Standard rate - Actual rate) × Actual hours worked.
Variable overhead rate variance = (2.80 - 2.75) × 3,800
Variable overhead rate variance = 0.05 × 3,800
Variable overhead rate variance = $190 F.
For the variable overhead efficiency, we have:
Variable overhead efficiency = (Standard hours - Actual hours) × Standard rate
Variable overhead efficiency = (4,600 - 3,800) × 2.80
Variable overhead efficiency = 800 × 2.80
Variable overhead efficiency = $2240 F.
Read more on overhead efficiency here: https://brainly.com/question/23413534