Respuesta :
Answer:
The maximum wavelength is 492 nm.
Explanation:
Given that,
Angular separation [tex]\theta=3.0\times10^{-5}\ rad[/tex]
Suppose a telescope with a small circular aperture of diameter 2.0 cm.
We need to calculate the maximum wavelength
Using formula of angular separation
[tex]\sin\theta=\dfrac{1.22\lambda}{d}[/tex]
[tex]\lambda=\dfrac{d\sin\theta}{1.22}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\lambda=\dfrac{2.0\times\sin(3\times10^{-5})}{1.22}[/tex]
For small angle [tex]\sin\theta\approx\theta[/tex]
[tex]\lambda=\dfrac{0.02\times3\times10^{-5}}{1.22}[/tex]
[tex]\lambda=4.92\times10^{-7}\ m[/tex]
[tex]\lambda=492\ nm[/tex]
Hence, The maximum wavelength is 492 nm.
The maximum wavelength ( λ ) at which two can be resolved is : 492 nm
Given data :
Angular separation = 3 * 10⁻⁵ radians
Determine the maximum wavelength
let's assume the telescope is a small circular aperture
Diameter = 2.0 cm = 0.02 m
Applying the formula of angular separation
Sin ∅ = ( 1.22 λ ) / d
Therefore :
λ = dsin ∅ / 1.22 ----- ( 1 )
where : d = 0.02m , ∅ = 3 * 10⁻⁵
Insert values into equation ( 1 )
λ = 0.02 * sin (3 * 10⁻⁵) / 1.22
= 492 nm
Therefore we can conclude that The maximum wavelength ( λ ) at which two can be resolved is : 492 nm
Learn more about wavelength : https://brainly.com/question/10728818