If an individual was exercising at an exercise intensity of 1.5 liters of oxygen per minute, and had a mechanical efficiency of 20 percent, how many heat Calories would this person generate in 30 minutes?

Respuesta :

Answer:

Total calories = 45 calories

Explanation:

Given data:

intensity of oxygen per minute = 1.5 lt

mechanical efficiency = 20%

time =  30 minutes

1 litre of oxygen = 5 calories per minutes

Total calories = oxygen quantity/min * time* efficiency* cal/min

Total calories = 1.5*30*0.20*5

Total calories = 45 calories

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico