Answer:
b. $20,697
Explanation:
In order to calculate the accretion expense, we must first evaluate the present value as shown below:
Present value would be
= Annual cash flows × PVIF factor for five years at 10%
where,
Annual cash flows would be
= Probability 1 × cash outflows 1 + Probability 2 × cash outflows 2 + Probability 3 × cash outflows 3
= 25% × $300,000 + 50% × $400,000 + 25% × $500,000
= $75,000 + $200,000 + $125,000
= $400,000
And, the PVIF would be 0.62092. Refer to the PVIF table
So, the present value would be
= $400,000 × 0.62092
= $248,368
Now the accretion expense would be
= $248,368 × 10% × 10 months ÷ 12 months
= $20,697
The 10 months are measured between 1 March and 31 December and we presume that the books will be closed on 31 December