Answer:
1833
Explanation:
c = Speed of light = [tex]3\times 10^8\ m/s[/tex]
Mass of proton = [tex]m_p[/tex]
The mass of proton is given by
[tex]m_p=1833m_e[/tex]
Energy of proton is given by
[tex]E_p=m_pc^2[/tex]
Energy of electron is given by
[tex]E_e=m_ec^2[/tex]
Divide the equations
[tex]\dfrac{E_p}{E_e}=\dfrac{m_pc^2}{m_ec^2}\\\Rightarrow \dfrac{E_p}{E_e}=\dfrac{1833m_ec^2}{m_ec^2}\\\Rightarrow \dfrac{E_p}{E_e}=1833\\\Rightarrow E_p=1833E_e[/tex]
The particle will be 1833 times the less energetic particle