Respuesta :
Answer:
175 kJ
Explanation:
Activation energy can be defined as the potential energy that is needed to change reactants to products. This is the minimum energy required for the chemical reaction to take place. Thus, using the given figure:
Activation energy = activation complex - reactant energy
In the given figure, activation complex = 400 kJ
reactant energy = 225 kJ
Therefore:
Activation energy = 400 - 225 = 175 kJ
Answer:
175KJ
Explanation:
I will assume the diagram is as in the attachment I’ve supplied herein.
Activation energy is the minimum energy required by reactant particles for a chemical reaction to occur. Depending on reaction conditions, especially for reversible reactions, reactants can become products and vice versa.
Activation energy for a forward reaction = energy of the activated complex (transition state) – energy of the reactants.
Activation energy for a reverse reaction = energy of the activated complex – energy of the products.
For the forward reaction above, reading the values from the diagram,
Activation energy = energy of the activated complex –energy of the reactants
Activation energy = (400 – 225)KJ = 175KJ
