A solution of CaCl 2 in water forms a mixture that is 42.0 % calcium chloride by mass. If the total mass of the mixture is 839.6 g, what masses of CaCl 2 and water were used

Respuesta :

Answer : The masses of calcium chloride and water used were, 352.6 g and 487.0 g.

Explanation :

As we are given that 42.0 % calcium chloride by mass that means 42.0 grams of calcium chloride present in 100 grams of solution.

In the solution or mixture, 42.0 % calcium chloride and 58.0 % (100-42.0=58.0) water.

Now we have to determine the mass of calcium chloride for 839.6 grams of solution.

As, 100 grams of solution contains 42.0 grams of calcium chloride

So, 839.6 grams of solution contains [tex]\frac{42.0}{100}\times 839.6=352.6[/tex] grams of calcium chloride

Thus, the mass of calcium chloride used is, 352.6 grams.

Now we have to determine the mass of water.

Mass of water = Mass of solution - Mass of calcium chloride

Mass of water = 839.6 g - 352.6 g

Mass of water = 487.0 g

Thus, the mass of water used is, 487.0 grams.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico